Schenken blijft een onderwerp van gesprek. Niet alleen binnen families maar ook bij het kabinet en de Belastingdienst. Vooral het schenken op papier staat op de agenda: gaat er op korte termijn iets veranderen?

Papieren schenking onder vuur?

De naam zegt het al: bij deze manier van schenken wordt de schenking op papier gedaan en dus niet meteen betaald. Wel moet de schenker jaarlijks rente betalen aan de ontvanger. Een opmerkelijke belangconstructie, vindt de minister van Financiën. De schatkist loopt ook nog eens miljoenen mis met deze manier van schenken. De media hebben hier ook over bericht: “papieren schenking onder vuur”.

Snel naar de notaris?

De mogelijke wijzigingen rondom schenken op papier zorgden voor onrust binnen de familie Gerritsen, die we al eerder tegenkwamen in dit artikel. Moeder en vader Gerritsen hadden ook een papieren schenking gedaan aan hun kinderen. Nu moeder was overleden en vader in het verzorgingstehuis woonde, regelde oudste dochter Anja, de financiën. Dat had vader in een levenstestament zo vastgelegd. Maar tijdens de laatste ‘familievergadering’ hadden broers Bert en Cees geopperd dat er nóg een papieren schenking moest worden gedaan. Ook dat konden ze doen op basis van het levenstestament. Vader had een aanzienlijk vermogen, hun ouders hadden geen hypotheek en hadden bovendien flink gespaard. “Wanneer vader er niet meer is, moeten we veel erfbelasting betalen”, zei Cees. “Straks kan het niet meer. Laten we het dan maar snel gaan regelen! Wie maakt de afspraak bij de notaris?” Gelukkig hield de jongste zus, Dorien, net als in het vorige artikel, haar hoofd koel. Zij stelde voor om eerst alles goed uit te zoeken. Want belasting besparen is fijn, maar wat komt er nu precies kijken bij het schenken op papier? En, wat gaat er veranderen?

Op de agenda zetten is nog geen wetgeving

De grote aandacht voor het mogelijk aanpakken van de papieren schenkingen kwam door de Voorjaarsnota. Het kabinet en de Belastingdienst hebben de papieren schenking op de agenda gezet, omdat zij willen onderzoeken of deze praktijk nog aansluit bij hoe de wet is bedoeld. Wanneer Dorien verder leest, komt zij tot de conclusie dat het om plannen gaat die nog niet in wetgeving zijn omgezet. Zij legt dit voor aan hun financieel planner. En inderdaad: deze aankondiging van de plannen betekent nog niet dat de wetgeving voor schenken op papier op korte termijn verandert. Ook hoeft de familie niet direct in actie te komen. Wel is het goed deze plannen te blijven volgen. Gelukkig doet de financieel planner dat voor de familie.

Naar de financieel planner

Er was minder haast om naar de notaris te gaan. Toch wilden de broers Bert en Cees graag inzichtelijk hebben wat de voor- en nadelen van schenken op papier zijn. Want schenken op papier kan erfbelasting besparen, maar het heeft ook gevolgen voor hun eigen financiële situatie. Met die vraag ging de familie Gerritsen weer terug naar de financieel planner.

Na het gesprek met de financieel planner gingen ze alle vier opgelucht naar buiten. Ze hadden goede uitleg gekregen over de financiële situatie voor hun vader maar ook voor henzelf. Na afloop dronken ze nog even koffie bij Anja thuis. De fotoalbums kwamen weer op tafel en ze haalden mooie herinneringen op. “Vader en moeder zouden trots op ons zijn!”, dacht Dorien.

Meer weten?

Of de papieren schenking nu wel of niet onder vuur ligt: deze manier van schenken bestaat nog steeds. Het is wel een manier van schenken met voor- en nadelen, en er zijn belangrijke voorwaarden. Laat je daarom goed informeren. Belasting besparen is fijn, maar echte rust komt wanneer je de totale situatie doorneemt met een gecertificeerd financieel planner. Wij houden alle plannen van het kabinet voor je in de gaten!

Lees ook de volgende artikelen over schenken op papier:

Slim nalaten: schenken of erven? – Op ffp.nl lees je alles wat je moet weten over je financiele planning.

Geeft schenken op papier echt plezier? (Deel 1) – Op ffp.nl lees je alles wat je moet weten over je financiele planning.

Geeft schenken op papier echt plezier? (Deel 2) – Op ffp.nl lees je alles wat je moet weten over je financiele planning.

Gerelateerde berichten

Arbeidsongeschiktheid: van onzekerheid naar inzicht
Podcast | Entertainers en topsporters: geldzaken voor wie moet presteren
Wel of geen artsenverklaring in je levenstestament?

Schrijf je in voor de nieuwsbrief 'Jouw Plan'

  • Elke verandering in je leven vraagt om financiële planning!
  • Blijf op de hoogte van relevante financiële onderwerpen!
  • Advies, tips en leuke podcasts!
Je ontvangt onze nieuwsbrief één keer per kwartaal. Je kunt je op elk moment afmelden via de afmeldlink in de nieuwsbrief.

Bedankt voor je inschrijving!

Vanaf nu krijg je elk kwartaal de FFP nieuwsbrief in je mailbox.