Met de verkiezingen in aantocht, zie je elke dag politici debatteren of hun standpunten verkondigen op de televisie. Kiezers vinden de woningmarkt het belangrijkste thema deze verkiezingen. Dit thema krijgt dan ook in de media veel aandacht. Er wordt dan veel óver de jongeren gesproken, die moeilijk aan een huis komen. De Federatie Financieel Planners (FFP) vindt het juist belangrijk om hierover mét de jongeren in gesprek te gaan! Wat vinden jongeren van de woningmarkt? Om daar achter te komen, nodigde FFP de politieke jongerenorganisaties uit om hierover van gedachten te wisselen.
Politiek café op 1 oktober 2025
FFP nodigde vertegenwoordigers uit van politieke jongerenorganisaties. Die namen de uitnodiging enthousiast aan. Er waren vijf politieke jongerenorganisaties aanwezig (met tussen haakjes de ‘volwassenen-partij’):
- Gijs Broere van DWARS, (GroenLinks)
- Kirsten Pluim, Jonge Socialisten (PvdA)
- Max Housen, CDJA (CDA)
- Bennie Neplenbroek, JOVD (VVD)
- Douwe Brandenbarg, Jonge Democraten (D66)
In Café Berger in Den Haag, voelde Jobeleen Perez de jongeren aan de tand over de woningmarkt. Dat deed zij aan de hand van een aantal stellingen.
Stop met de hypotheekrenteaftrek
De partijen die meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen, denken verschillend over de hypotheekrenteaftrek. Dat schreven we al in het artikel ‘Heb je straks nog wel hypotheekrenteaftrek?’.
Onder de jongeren is die verdeeldheid er niet! Ze waren het er allemaal over eens dat die hypotheekrenteaftrek moet verdwijnen.
Maar er zijn wel verschillen. Zo willen CDJA en JOVD ruim de tijd nemen voor het afbouwen van de hypotheekrenteaftrek. Zij denken aan een periode van 25 tot 30 jaar om die aftrek helemaal af te schaffen.
De jongerenpartijen aan de politiek linker kant (PvdA, GroenLinks) pleiten voor een snellere afbouw. Zij willen dat deze al na ongeveer 10 jaar verdwenen is.
Wat is de rol van de overheid op de woningmarkt?
De jongeren waren het er ook over eens dat het moeilijk, of zelfs onmogelijk is voor jongeren om een woning te kopen. Maar als ze het over oplossingen hebben, zijn de verschillen tussen de partijen goed zichtbaar.
De linkse partijen vinden dat de overheid de regie moet nemen, en zelf meer moet bouwen. Geld daarvoor moet uit extra belasting komen van bedrijven of rijke mensen. De rechtse jongeren vinden juist dat de markt vrijer gelaten moet worden. Minder regels leiden volgens hen tot meer betaalbare huizen.
Verduurzaming woningen
Over het onderwerp ‘duurzaamheid’ zag je hetzelfde beeld. Ook hierover waren de jongeren het eens dat het verduurzamen van woningen belangrijk is. De één ziet verduurzaming als een kans op vernieuwing, terwijl de ander vooral de noodzaak en plicht van verduurzaming benadrukte.
Zelf eens sparren over de woningmarkt met een prof? Bel je Financiële Planner!
Er wordt heel wat gediscussieerd over de woningmarkt. En ook over hypotheekrenteaftrek en de kosten van verduurzaming van je huis. Die discussie wordt niet alleen door politici gevoerd, maar hoor je ook genoeg op feesten en partijen. Niet altijd zijn alle meningen gebaseerd op grondige kennis van wet- en regelgeving. Daarvoor moet je bij jouw financiële planner zijn!
De jeugd heeft de toekomst – en als het aan hen ligt, heeft hypotheekrenteaftrek zijn langste tijd gehad. Maak een afspraak met een gecertificeerd Financieel Planner om de gevolgen te onderzoeken. Een APK op jouw hypotheek, afgestemd op jouw specifieke financiële situatie, biedt jou ongetwijfeld nieuwe inzichten en kansen.