Wat als je op latere leeftijd niet meer thuis kunt wonen? Op financieel gebied komt er veel op je af en je ziet door de bomen het bos niet meer. Een financieel planner kan je helderheid en inzicht geven. In de driedelige reeks ‘Van thuis naar tehuis’ nemen we een aantal zaken door waar je mee te maken kan krijgen. Vandaag lees je in deel 3 wat je moet weten over het verkopen van de woning.
Carla kijkt vanuit haar raam naar buiten. Ze geniet van de mooie tuin van het verzorgingstehuis waar ze nu al meer dan een jaar woont. Ze is vaak moe en ze kan niet meer veel doen. Ze krijgt gelukkig regelmatig bezoek en de zorg is goed. Vandaag gaan haar kinderen Ben en Anneke weer naar de financieel planner. Ze heeft haar volmacht gegeven voor de verkoop van de ouderlijke woning . Ze is zover. Haar kinderen hebben haar samen met de financieel planner goed geholpen. Ze heeft kunnen schenken aan haar kinderen en kleinkinderen. Nu haar oudste kleinkind een appartement wil kopen, wil ze uit de verkoopopbrengst een schenking doen. Ook haar andere kleinkinderen wil ze schenkingen kunnen doen, dat vindt ze wel zo eerlijk. Ben en Anneke nemen de nieuwe situatie door met de financieel planner.
Eigendom en juridische aspecten
Na het overlijden van de man van Carla, is er een verklaring van erfrecht opgesteld. De woning staat volledig op naam van Carla. Ben en Anneke hebben de volmacht gekregen om de verkoop van de woning te gaan regelen. Het levenstestament geeft aan dat zij de gemachtigden zijn. Hiermee kunnen Ben en Anneke flexibel en snel schakelen, want ze verwachten dat het verkoopproces snel gaat verlopen. De woning is goed onderhouden en ligt in een fijne wijk. De huizenmarkt is nog steeds hectisch en er zal veel belangstelling zijn.
Financiële en fiscale gevolgen
De financieel planner brengt de financiële en fiscale gevolgen in kaart. De verkoopopbrengst verhoogt het vermogen van Carla waardoor de eigen bijdrage voor de zorg kan verhogen. Carla had al eerder aangegeven dat ze graag de verkoopopbrengst wil schenken aan de kinderen en kleinkinderen. In haar financiële planning wordt een deel van het vermogen aangehouden voor de zorg- en uitvaartkosten. Over het toekomstige vermogen zou Carla belasting gaan betalen (box 3 heffing). Carla wil graag haar kinderen en kleinkinderen schenken en is bereid om hiervoor de schenkbelasting te betalen. Wanneer zij schenkingen doet die in de eerste schijf blijven, blijft de schenkbelasting beperkt. Voor haar kinderen geldt in 2025 het tarief van 10% tot een bedrag van € 154.197 en voor haar kleinkinderen is dit 18%. De financieel planner stelt een schenkplan op waarbij de besparing van belasting optimaal is. Door te schenken wordt ook de toekomstige nalatenschap én erfbelasting lager. Door te kijken naar alle fiscale aspecten én de wensen van Carla, ontstaat er zo een passend schenkplan.
Praktische stappen
Wanneer alles duidelijk is en van te voren goed berekend, nemen Ben en Anneke een taxateur in de arm. De schilder wordt nog gebeld om het geheel ‘verkoop klaar’ te maken, zoals hij het noemt. De jongste kleindochter heeft verstand van woninginrichting, samen maken ze het huis van Carla op orde zodat de fotograaf kan komen. Carla ziet de foto’s en is tevreden. “Ik ben heel benieuwd!” De makelaar stelt voor om twee kijkmiddagen te houden. Het gehele verkoopproces verloopt rustig en er wordt steeds rekening gehouden met alle familieleden. Het blijft een emotionele stap: het huis verkopen waarin zoveel lief en leed is gedeeld. Ben en Anneke zijn tevreden over de goede communicatie en begeleiding.
Verkocht!
Uiteindelijk is de woning snel en voor een mooi bedrag verkocht aan een jong echtpaar dat de woning verder wil uitbouwen voor hun toekomstig gezin. Dat voelt goed voor Carla maar ook voor Ben en Anneke.
Carla heeft het stap voor stap gedaan, samen met haar kinderen en de financieel planner. Er is voldoende vermogen voor de zorgkosten en haar uitvaart. Daarnaast heeft zij ook haar kinderen en kleinkinderen kunnen helpen. Het voelt goed, Carla heeft rust. Ze kijkt tevreden vanuit haar raam naar de mooie tuin.
Meer weten?
Zit je in een vergelijkbare situatie en wil je meer weten? Neem dan contact op met een Financieel Planner. Hij of zij kan met je meedenken, je vragen beantwoorden en je adviseren wat verstandig is in jouw situatie.
Wil je de voorgaande artikelen ook lezen? Klik dan op onderstaande links:
Deel 1 | Van thuis naar tehuis: wat moet je weten over zorgkosten en vermogen?
Deel 2 | Van thuis naar tehuis: wat moet je weten over schenken en erven?